Reklamlar

Facebook'ta Paylaş
Facebook Messenger ile Paylaş
WhatsApp'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş

Bütün Buzullar Erirse Dünya Nasıl Görünür?

Bilim Doğa 
Hollywood filmlerinde sıkça gördüğümüz buzulların erimesi sonrası felaket senaryoları ya gerçek olursa ve dünyada bulunan bütün buzullar erirse dünya nasıl görünür diye düşündünüz mü?
Genelde filmlerde görmeye alıştığımız ve çevrecilerin sıklıkla söz ettiği doğal felaketlerden birisi de dünya genelinde yer alan buzulların erimesi. Günümüzde yavaş yavaş eriyen ve buna bağlı olarak da iklimlerin nasıl değiştiğinin fakına varmışsınızdır.

Diyelim ki bu felaket senaryosu gerçekleşti ve bütün buzulları eridiği bu durumla neler olurdu, dünya nasıl bir görüntüye bürünürdü size göstermek istedik.

Öncelikle bütün buzulların erimesinin ardından deniz suyu seviyesinin hızla şuan ki seviyesinden 65 metre daha yüksek olacağını söylememiz gerek. Buna bağlı olarak da deniz seviyesinde ve denizden 65 metreden daha az yükseklikteki yerlerin hepsi sular altına kalacak.

Dünya üzerinde şuanda 14 derece olan ortalama sıcaklık, 26 dereceye çıkacak ve bununla birlikte kuraklıklar daha fazla görünecek.  Tabi bilim insanları bu ihtimallerin en kötü şartlarda 5 bin yılda anca eriyebileceğini söylemektedirler. Günümüzdeki fosil yakıtlar, fabrikalar, santraller vb. bir çok etken gerekli etkenler alınmazsa bu zamanı daha da kısaltabilir.

Tüm buzulların erimesi durumunda şuan ki kıtaların o sıra nasıl bir görünümde olacağına aşağıdan göz atabilirsiniz.

Kuzey Amerika

Güney Amerika

Avrupa

Avustralya ve Yeni Zelanda

Asya

Antarktika

Afrika

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
WhatsApp'ta Paylaş
Facebook Messenger ile Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yazın