Reklamlar

Facebook'ta Paylaş
Facebook Messenger ile Paylaş
WhatsApp'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş

Hayvanlara Yönelik Şiddete Hapis Cezası Yolda.. Yıllardır Beklenen Yasa Nihayet Geliyor!

Doğa Güncel Yaşam 

Hemen her gün her gün şiddete, işkenceye, tecavüze ve kötü muameleye uğrayan hayvanlara yönelik haberler okuyoruz. Ülkemizdeki kanunlar, onların yaşam haklarına yönelik ihlalleri “suç” değil “kabahat” sayıyor. Mevcut yasaya göre yalnızca sahipli hayvanların “mal” olarak değerlendiriliyor ve öldürülmeleri halinde Türk Ceza Kanunu’ndaki “mala zarar verme” suçundan işlem yapılıyor. Sahipsizler ise “mal” dahi değil.

Hayvanseverlerin yıllardır yürüttüğü mücadelede önemli bir kazanım elde edildi. Hayvanlara eziyeti önlemek amacıyla hazırlanan kanun tasarısına göre hayvanlara işkence yapan, öldürenler 4.5 yıla kadar, nesli yok olma tehlikesi altında olan hayvanları öldürenler ise 7 yıla kadar hapse mahkûm edilecek.

Peki sahipsiz hayvanlar? Sahibi olmayan dostlarımıza karşı işlenen suçlar ise Orman ve Köyişleri Bakanlığı tarafından Cumhuriyet başsavcılığına yazılı başvurusuna bağlandı. Taslağın bu maddesi yetersiz bulunacak ve tartışma yaratacak gibi görünüyor.

Birlikte detaylara bakalım..

Adalet Bakanlığı’nca, son dönemde hayvanlara yapılan işkenceyi önlemek amacıyla hazırlanan kanun tasarısı taslağının torba taslağa dönüştürüldüğü, taslakta TCK, CMK, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ve Kabahatler Kanunu’ndaki çok sayıda maddede de değişiklik yapıldığı ortaya çıktı.

Milliyet’in haberine göre Hayvanları Koruma Kanunu’nda yapılan değişiklikler şöyle..

📌 Sahipli veya sahipsiz hayvana acımasız ve zalimce muamelede bulunan veya eziyet eden ya da haklı bir neden olmaksızın öldüren 4 aydan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Birden çok hayvana karşı bu suçu işleyenin cezası yarı oranında artırılarak 6 aydan 4,5 yıla çıkacak.

📌 Nesli yok olma tehlikesi altında olan bir hayvanı öldüren 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Birden çok hayvana karşı bu suçu işleyenin cezası yarı oranında artırılarak 4.5 yıldan 10.5 yıla kadar hapis olacak.

📌 Hayvanları birbirlerine zarar verecek şekilde dövüştürenler 2 aydan 2 yıla kadar hapisle cezalandırılacak.

📌 Sahipli hayvana karşı işlenen suçlar sahibinin şikâyetine, sahipsiz hayvanlara işlenen suçlar ise Orman ve Köyişleri Bakanlığı tarafından Cumhuriyet başsavcılığına yazılı başvurusuna bağlandı.

Bakanlık, bu görevi bölge müdürlükleri ile il ve ilçelerdeki taşra teşkilatları aracılığıyla yerine getirecek.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
WhatsApp'ta Paylaş
Facebook Messenger ile Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yazın