Reklamlar

Facebook'ta Paylaş
Facebook Messenger ile Paylaş
WhatsApp'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş

TC Kimlik No ile Soy Ağacı Çıkarmak Mümkün Mü?

Yaşam 

Soy Ağacı öğrenme ve sorgulama işlemleri Nüfus ve Vatandaşlık işleri genel müdürlüğü tarafından belirlenmiş bilgi edinme kanunu kapsamında değerlendirilmektedir. Soy ağacı öğrenme işlemleri yapılırken genel olarak kuşak üzerinden hareket edilmektedir. Yani 3 kuşak öncesi veya 5 kuşak öncesi şeklinde bir hesaplama yapılmaktadır. Nüfus Müdürlükleri tarafından verilen Nüfus kayıt örnekleri ve TC kimliklerimiz sınırlı sayıda bilgiler vermektedir. Bu anlamda Soy ağacı bulmak için öncelikle bilgi edinme kanunu çerçevesinde ilgili birimlere başvurularımızı gerçekleştirmemiz gerekmektedir.

Aile Soy ağacı öğrenme işlemi genel olarak hangi soydan geldiğinin öğrenilmesi veya aile efrat bilgisi merak edildiği için öğrenilmek istenmektedir. Ancak ülkemizdeki yasalar gereğince bilgi edinme kanunu olsa bile 4982 sayılı Kanununun 7, 9, 21’inci maddeleri gereğince, alt ve üst soyunu kapsayan nüfus kayıt örneklerinin dışında soyağacı ya da soy kütüğü olarak tanımlanan taleplerin yerine getirilmesi mümkün değildir.Aile köklerinizi çok merak ediyor ve bu konu ile ilgili yeterli bilgilere ulaşmak istiyorsanız sizlere önerebileceğimiz şey, soy ağacı araştırma için yeterli verilere sahip olmanızdır.

Nüfus cüzdanlarınızda yazan sıra no sizin ailenizin kayıtlı kaçıncı ferdi olduğunuzu belirtiyor. 100’ün üzerinde bir sayıysa bu iki şeyin işaretidir;

a) Çok eskiye dayanan resmi kayıtlarınız var

b) Çok kalabalık bir aileden geliyorsunuz

Eğer bu doğruysa ben mesela bu ailenin 642 000. ci mensubuyum. Bakar mısınız, ne kadar büyük bir aile! Ya da nüfus kaydım ne kadar eskiye dayanıyor! Yani 1071 Alpaslan’dan alsak bile (bu bizim tahminimiz, belki başka bir kökteniz) bu kadar nüfus mantıklı değil. Ailemde benden önce tam 642 bin kişi geçmiş. İnsan böyle Âdem’e ulaşır ya!

Ayrıca resmiyet dışında soyağacı çıkarma konusunda internette çok ilginç programlar da var. Ancak indirirken dikkat etmek lazım, bunların çoğu virüs.

Aslında benim amacım bu konuyu açıklamak değil çünkü uzmanı değilim. Ancak okuyunca ilginç bir fikir geldi aklıma, onu paylaşacağım.

Bakın şimdi, malum devletimiz her şeyden vergi alıyor. 150 kuruşluk benzini 4 liraya satıyor. Herkes de isyan ediyor, çünkü mantıklı değil. Ama devlete de para lazım. İşte örneğin bu merak devletin gelirlerini artırmak için mantıklı bir yol olabilir.

Senin zaten bu konuda çalışan on binlerce memurun var. Daha da genişlet. Teknolojiye yatırım yap ve oluyor deniyor, oluyorsa soyunu öğrenmek isteyen milyonlarca insan çıkacak. Bizim milletimiz soyuna pek meraklıdır. Gerekçesi de var, hizmet veriyorsun. İşlem başı 100 lira koy. Keklikleri vursun diye avcılara tüfek veriyor harç alıyorsun. Bu daha insani. Kimse bir şey demez. Hem isteyene yapacaksın bunu. Benim soyumu çıkar 100 lirayı seve seve hemen vereyim. Hep biz mi akıl vereceğiz biraz da siz düşünün Sayın Devletim 🙂

Kaynak: http://blog.milliyet.com.tr/tc-kimlik-no-ile-soy-agaci-cikarmak-mumkun-mu-/Blog/?BlogNo=523049
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
WhatsApp'ta Paylaş
Facebook Messenger ile Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yazın